Tiltott tudások a vikingeknél

Először nézzük meg a valkűröket, a kifejezés ismerős lehet, talán Wagner operáiból, talán a ma divatos amerikai álmitológiai-akciófilmekből. Kik voltak a valkűrök? Némely forrás szerint Odin isten alacsonyrendű szolgálólányai. Hát nem éppen: „A valkűrök különleges emberfeletti erőkkel felruházott lények… nők, akiknek hatalmuk van a sors felett, akik kényük-kedvük szerint szövik a csata, és benne az emberéletek szövetét, és így meghatározzák az élet hosszát és a halál bekövetkeztének idejét. Ők uralják a csatamezőket: – ’Mi döntjük el, ki él, s ki hal’. A valkűrök itt egyértelműen sorsistennők, a háborúval összefüggő sorsok kirovói. A harcterek Nornái ők – nem újszülött gyermekek sorsát döntik el, hanem felnőtt harcosokét.”… „A fagy tartósít. Nem csak a tárgyakat őrzi meg, hanem a múlt életformájából is tartósít olyan emléknyomokat, amelyek máshol már eltűntek. Az északi sagák is ilyen emlék-őrzők. Sokat megtudhatunk az ősi kultúrákról, ha figyelmesen olvasunk. Kik voltak például az előbb emlegetett nornák? Mi volt a szerepük abban a régi világban, amikor még ők meséltek a világ keletkezéséről.

A könyvekben sokféle varázslat szerepel. Köztük van az úgynevezett rituális megmutatás is, amikor az asszonyok feltárták legnőiesebb és legérzékenyebb testrészüket az ellenségnek. Hogy miért? „A rituális megmutatásban a test, pontosabban a női altest beszédét találjuk, amelyet Clarissa Pinkola Estés anyai telérnek, mély bányának, primae materiának nevez, ahonnét a kimondhatatlan szólal meg. Valami elemi vad és titkos hang, a teremtés hangja ez. S úgy válhat ártó igézetté és mágiává, hogy megfordítják, mert akkor élet helyett halált és őrületet hoz arra, aki meglátja. A rituális megmutatás valójában azt jelentette, hogy a női erő és hatalom legszembetűnőbb, és szó szerint legmeztelenebb formáját fedik fel, és szegezik szembe az ellenféllel. Ez egy univerzális védelem, amely a nő hatalmát megfellebbezhetetlennek tartva elijeszti az ellenfelet, legyen az kísértet vagy ember. Működése visszanyúlik abba az időbe, amikor az asszonyi jelenlét egyik meghatározó eleme a termékenység és a szülés volt. Ez az asszonyi hatalom speciális megjelenítése, az asszony életet teremtő, és azt elvevő erejének demonstrálása, amely analóg a teremtéssel. Ezt a varázslatfajtát még sokáig megtaláljuk a középkori művészetben. Sőt, nemcsak a nők, hanem a férfiak esetére is vannak példák, ahogy az egyik képen is látható.

Könyvbemutató E. Kaman – Pápes Éva: Viking istennők és látóasszonyok, Viking varázslatok,Közreműködik: Tóth Zsóka előadóművész,május 20-án, kedd 17 óra, Tatabánya József Attila Megyei Könyvtár (Fő tér 2.)

fb-share-icon