A Kortárs Galéria évről évre az In memoriam sorozatával tiszteleg a képzőművészeti élet meghatározó alakjai előtt. Az idén pályázati kiírásuk szerint Francis Bacon szellemiségére és munkásságára reflektáló alkotásokat vártak. A művészek részéről nagy érdeklődés kísérte a felhívást, mintegy 250 pályamunka érkezett a galériába, ezért sem volt könnyű dolga a zsűrinek, valamint a galéria mérete is csak körülbelül száz munka kiállítását tette lehetővé.
Francis Bacon a második háború végén kezdett csak el komolyan festeni. Az igazi áttörést az 1944-ben keletkezett Keresztre feszítés-triptichon hozta meg számára, amelyen már felfedezhető az érett Bacon úgyszólván minden stílusjegye. Az évek során művészete tárgya az emberi testet, festészetét nehéz besorolni: egzisztencialistának szokták nevezni, ugyanakkor szürrealista is, mert nem a dolgokat, hanem az azok keltette víziókat jeleníti meg. Bacon akkor hozta vissza az emberi alak ábrázolását, amikor a művészet azt éppen szinte teljesen elvonatkoztatta, Bacon-t a 20. századi angol festészet egyik legnagyobb hatású mesterének tartják.
A kiállítást megnyitó Nagy Zopán fotóművész, költő érzékletes, hangköltészeti effektekkel dúsított szövege talán szokatlan performensz volt a kiállítási megnyitón, de szellemes, gondolatgazdag, üdítő egyéni produkcióként emlékezünk rá, többek között ezt mondta: “…nézzük, vizsgáljuk meg a kiállításra beküldött alkotásokat. A leíró képzet- és tudattalan tágítással – és mondhatni: látens feltárással közelíti meg a műveket, miközben alfabetikusan halad a kitárulkozó-rejtőzködő, vagy éppen a baconi stílushoz túl konkrétan ragaszkodó, máshol tétovázva keresgélő, de túlnyomó arányban meghatározó alkotásokat létrehozó művészek ismeretlen-ismerős szubjektumai, absztraháltan organikus világai, lélek-szakadékai, illetve szenzibilis kivetülései, esetenként felmagasztalt teremtményei felé…“
In memoriam Francis Bacon/ Kortás Galéria/ A Vértes Agorája
Első díj: Papp Nikolett Isten báránya..
Második díj: Vankó István Hommage a Francis Bacon
Harmadik helyezett: Sejben Lajos Subosa
Különdíj: Zséger Olívia Önarckép 3.
Szöveg és fotó: Czakler Márton